Skrzyżowania pierścieniowe

Skrzyżowania pierścieniowe

Magiczne rondo, zwane także skrzyżowaniem pierścieniowym, to zwyczajowa nazwa skrzyżowania składającego się z kilku małych rond, po jednym na każdą drogę dojazdową. Są one połączone w taki sposób, że zdają się tworzyć jedno większe rondo. Wokół ronda można poruszać się w obu kierunkach.

Magiczne rondo zostało wymyślone na początku lat siedemdziesiątych w brytyjskim Road Research Laboratory dla rozładowania ruchu na kilku krajowych skrzyżowaniach, gdzie krzyżowało się 5-6 dróg, będących utrapieniem dla lokalnych kierowców. Idea była bardzo prosta: połączono kilka małych, jednokierunkowych rond w jedno większe, z ruchem odbywającym się w obu kierunkach. Pierwotnie instytut nazwał to rozwiązanie multi-mini-roundabout, lecz mieszkańcy miejscowości, w których je wybudowano, szybko zaczęli mówić o nim The Magic Roundabout (Magiczne Rondo).

Rondo na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo skomplikowane i takie jest wrażenie cudzoziemców odwiedzających Wyspy Brytyjskie. Brytyjczycy przekonują jednak, że rozwiązanie to jest bardzo skuteczne. Mimo nieustannie wzrastającego ruchu, magiczne rondo w Swindon wciąż spisuje się znakomicie, a statystyki pokazują, że miało na nim miejsce znacznie mniej wypadków, niż na innych skrzyżowaniach.

Magiczne ronda znajdują się w pięciu brytyjskich miejscowościach:

  • Swindon 51°33′46.2″N 1°46′17.3″W
  • Hemel Hempstead 51°44′46″N 0°28′23″W
  • Sadlers Hall Farm 51°34′01″N 0°32′32″E
  • Colchester 51°53′04″N 0°55′57.5″E
  • High Wycombe 51°37′37″N 0°45′02″W


Patronat Medialny

Reklama

Współpraca

Chcesz z nami współpracować?

Masz jakieś propozycje zmiany naszej strony?

Napisz maila! kndim@pollub.pl

Szukaj

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości